Официальный сайт mydebut 24/7/365

НФПК
Проект реализуется
Национальным фондом подготовки кадров
Вы не зарегистрированы

Авторизация



Домашние обязанности

Фото пользователя Инесса Владимировна Зубрилина
Размещено: Инесса Владимировна Зубрилина - чт, 07/04/2011 - 00:22
Данные об авторе
Автор(ы): 
Зубрилина И.В.
Место работы, должность: 

учитель английского языка гимназии №1, г. Дятлово

Регион: 
Зарубежье - Беларусь
Характеристики урока (занятия)
Уровень образования: 
среднее (полное) общее образование
Целевая аудитория: 
Учитель (преподаватель)
Класс(ы): 
5 класс
Класс(ы): 
6 класс
Предмет(ы): 
Английский язык
Цель урока: 

Cовершенствование навыков восприятия иноязычной речи на слух

Тип урока: 
Урок комплексного применения ЗУН учащихся
Учащихся в классе (аудитории): 
8
Используемые учебники и учебные пособия: 

Magic Tour 5

Используемое оборудование: 

интерактивная доска, проектор

Краткое описание: 
<p> <strong>Тема: </strong><strong>Household</strong><strong>Duties</strong></p> <p> <strong>Образовательные цели</strong>:</p> <p> <strong>Основная цель:</strong>- Cовершенствование навыков восприятия иноязычной речи на слух</p> <p> <strong>Сопутствующие задачи:</strong>&nbsp;&nbsp; &nbsp; - Закрепление лексического материала по изученной теме, развитие речевых умений на ситуативной основе</p> <p> <strong>Развивающие цели</strong>: - Развитие фонематического слуха, развитие внимания и памяти</p> <p> <strong>Воспитательные цели</strong>: &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; - Формирование уважительного отношения к своим обязанностям и труду других людей</p>
Ресурс для профильной школы: 
Ресурс для профильной школы

План-конспект урока английского языка по теме « Домашние обязанности» в 6-м классе

 

 

Этап урока

Содержание этапа

t

Прим

1

Организационный

этап

Good morning, children! I m glad to see you. How are you?

My name is Iness. I see your names on the badges, so we can start working together. But I have one rule. I want you to SMILE.

So, please, say “CHEESE”, Look at each other and let`s start work

2

 

2

Целеполагание

 

 

By the way, do you like to work?

Do you help your parents about the house?

You know, several days ago I got a letter from a British girl, her name is Twinky. She told me about her family and their household duties. You`ll listen to her letter today and we`ll speak about your household chores.

But if we want to understand the letter and speak well we should revise words and rules of making sentences.

2

Мульти-

медийныйпроектор

3

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Предтекстовый этап

 

Снятие лекс-грамматических трудностей

1.Фонетическая зарядка

 

 

2.Повторение тематической лексики

 

3.  отработка речевых моделей

 

4. Отработка правописания

 

Ex.4

5. Особенности употребления

 

Ex.5

 

 

      

 

 

Физкульт-

Минутка

 

 

 

 

 

 

6. Повторение  Грамматическойконструкции

 

 

 

 

 

 

Отработкаконструкции

First of all we have to revise  SOUNDS, they can be heard and pronounced.

 Let's practice some English sounds

- a dish, to wash, to wash a dish, washing dishes, a shop, go shopping;

[w] - to sweep, to sweep the floor, a wife, a housewife,                                                water, to water, to water the flowers, wind, to wind, to wind the clock;

[r] - to read, to read a book, to repair, to repair a bike, to repair a car, a room, to tidy up the room;

[h] - a house, to clean the house, help, to help, a hand, a helping hand;

Sounds create WORDS. Let`s revise some words on the topic. Look at the picture, name the action, please.

Answer my questions, please.

 

Do you like to …? Can you…? Do you often …?

Words can be read and written. Do you know how to write these words?  Let`s check. Insert letters A\O into these words, task 4 in your pupil`s sheets

 check yourselves, who has no mistakes?

(самопроверка, называют букву, проверяем вместе (Шторка)

ВЫЗВАТЬ ДВОИХ ДЕТЕЙ

Now let`s revise the meaning of these words (Фронтальнаяпроверка)

All these words you can find in Twinky`s letter, but she made some mistakes.  Read it please and try to find them. You have three minutes.

change your papers, Let`s check

(взаимопроверка, обменялись карточками)

(Волшебный карандаш, подчеркиваю)

 

I think you are a little bit tired? Let`s move

ЧИТАЮ САМА, ПО ЦЕПОЧКЕ

Read this poem after me, now let`s show what we read.

One busy housewife sweeps the floor,
Two busy housewives polish the door,
Three busy housewives wash the socks,
Four busy housewives wind the clocks,
Five busy housewives clean with the broom,
Six busy housewives tidy up the room

And before listening Twinky`s letter we have to revise grammar rules

Look at the blackboard. What is common in all these sentences?

Do you know what construction it is?

Present Simple. Let`s watch a movie about going shopping,

Do you remember 6 housewives likes to go shopping?

Просмотрвидео

So, do you like it? Do you understand it?

There were phrases “I want, I don`t want, Do you want?”

let`s discuss this tense form

(СХЕМА)Now let`s describe these pictures

1) Wash the windows  -What does she do? How often does she wash the window?

2) Iron the clothes  -What does she do? How often does she iron the clothes?

3) wash the clothes   -What does he do? How often does he wash the clothes?

4) cook the meal   - What does she do? How often does she cook the meal?

5) set the table -What does she do? How often does she cook the meal?

6) wash the dishes-What does she do? How often does she wash the dishes?

7) vacume the carpet -What does she do? How often does she vacuum the carpet?

3

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2

 

 

1

 

 

2

 

 

1

 

2

 

 

3

 

 

 

 

 

3

 

2

 

 

 

 

 

 

 

4

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

7

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

NOTEBOOK

 

Слайд 1,2

 

 

 

 

NOTEBOOK

Слайд 3,4

Читают, выполняют действия

Стих-е на экране, обвожу -s

 

 

 

презентация

4

Текстовый этап Аудирование тематическoго

текста

 

EX 8

Now we are ready to Twinky`s letter. You`ll hear the words we revised. There will be sentences in Present Simple.

Look at the picture, This is Twinky and her family.

Первое предъявление текста  

IsTwinky`sfamilybig?

How many people are there in Twinky`s family?

How many children are there in Twinky`s family?

Let`s match their names with the picture.

Второепредъявлениетекста

Now you`ll listen to the text once again? Take you cards, find the last task.

You have to connect the name and the duty.

5

Карточки

 

 

 

 

 

 

 

 

Ключ на экране

5

Послетекстовыйэтап

Контроль понимания основного содержания текста

Говорение на основе услышанного.

выполнениезадания

1)  Listen to the text and match people with their duties. Change your cards

(взаимопроверка)

 So, now I want you to discuss their duties.

O`K and what about you? What do you do about the house?

Now I want you to make a story on the basis of this text but it must be about you. How do you help your parents? Let`s make it one by one like a snowball

Игровой прием «Снежный ком»

5

 

6

Заключитель-ный этап

Качественная рефлексия

 

Анкета

 

 

 

 

Подведение итогов урока

It is great! You are really good children

And our last task is the questionnaire  “Am I helpful?” , take these cards, read the sentences,  count the points than we  see if you are really helpful

 You have three minutes

 

Who scored 0-6?

Who scored 7-12?                                             

And who scored 13-18?

Read your characteristics.

Your hometask is to revise the words on the topic.

 

Our lesson is almost over.  I liked your work . Your marks are….смайлики

Thank you for the lesson, you may be free.

4

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1

 

 


Поиск

Loading

Оценка материала

...

Смотреть видео hd онлайн


Смотреть русское с разговорами видео

Online video HD

Видео скачать на телефон

Русские фильмы бесплатно

Full HD video online

Смотреть видео онлайн

Смотреть HD видео бесплатно

School смотреть онлайн