Официальный сайт e-rus 24/7/365

Вы не зарегистрированы

Авторизация



Спорт для здоровья. "За" и "против" занятий спортом.

Фото пользователя Наталья Геннадьевна Перепёлкина
Submitted by Наталья Геннадьевна Перепёлкина on Wed, 14/03/2012 - 17:42
Данные об авторе
Автор(ы): 
Перепёлкина Наталья Геннадьевна
Место работы, должность: 
МАОУ "Гимназия №1 Октябрьского района г. Саратова
Регион: 
Саратовская область
Характеристики урока (занятия)
Уровень образования: 
среднее (полное) общее образование
Целевая аудитория: 
Учащийся (студент)
Целевая аудитория: 
Учитель (преподаватель)
Класс(ы): 
8 класс
Класс(ы): 
9 класс
Предмет(ы): 
Английский язык
Цель урока: 

 Обучающие:

                     - формирование  знаний лексического  материала по теме;

                     - расширение эрудиции учащихся;

                     - обучение умению вести диалог.

 Развивающие:

                     -  развитие познавательных интересов школьников;

                     -  развитие  навыков аудирования;

                     -  развитие языковой догадки и речевой наблюдательности;           

                     -  совершенствование  навыков неподготовленной речи.

 Воспитывающие:    

                      - воспитание у учащихся положительного отношения к занятиям спортом ,   

                      - пропаганда здорового образа жизни.

 

Тип урока: 
Урок контроля, оценки и коррекции знаний учащихся
Используемое оборудование: 

ТСО

Краткое описание: 
Урок- конспнкт по английскому языку. Задания приближенны к формату ГИА в новой форме.

 

                              Урок английского языка в 8- классе

 «Спорт для здоровья. «За» и «против» занятий спортом»

Цели урока 

Обучающие:

                     - формирование  знаний лексического  материала по теме;

                     - расширение эрудиции учащихся;

                     - обучение умению вести диалог.

 Развивающие:

                     -  развитие познавательных интересов школьников;

                     -  развитие  навыков аудирования;

                     -  развитие языковой догадки и речевой наблюдательности;           

                     -  совершенствование  навыков неподготовленной речи.

 Воспитывающие:    

                      - воспитание у учащихся положительного отношения к занятиям спортом ,   

                      - пропаганда здорового образа жизни.

 

 Средства обучения:  ТСО.

 

 Тип урока: урок- диспут

 

                                                       Ход урока

 

1.Знакомство с темой урока. Вводно-мотивационный этап

(Надоске пословица”Health is above wealth” иафоризм“There are a lot of people in  this world who spend so much time watching their health that they haven't time to enjoy it.” Billings, an American writer, 1818-1885)Звучитпесня”Try Something Different”.( См. Приложениекучебнику“Spotlight 8”

Учащиесяотвечаютнавопрос“What is the role of Health  in our life?”

 

2. АудированиевформатеГИА

You will hear five teenagers discussing the problem of going in for sport. They give different reasons for and against it. Choose from the list A-F what each one says about it. Use the letter only once. There is one extra letter which you do not need to use.

 

A. It teaches you about life.

B. It helps you to meet people.

C. It is not necessary to become a professional sportsman.

D. It makes people become rivals.

E. It makes you unhappy and causes a lot of injures.

F. It helps to relax.

 

 

Speaker

1

2

3

4

5

Statement

 

 

 

 

 

 

 

3. Введение  лексики :

-to stay in good shape

-to keep fit

-to be healthy, strong, fast, agile

-to build sb' s character

-to teach sb to win and to lose

-to overcome difficulties

-more organized

-better disciplined

-to have broken legs and arms and other injuries

-rather exhausting

-for pleasure

-to work off extra energy

-to require some complicated equipment

-to increase fitness

-to get real pleasure

-to give  the increased sense of individuality

-to acquire self-confidence

-to expand outlook

 

4.   Обсуждениевопросов, используяданныефразы(Discuss the  following issues, using the phrases below):

- In my opinion,

- First of all,

- What is more,

- It goes without saying,

- Besides,

-  I agree with...

- However

- As for me,

-  That's why

- On the other hand

    

1. Why do people go in for sport?

2. Are all sports good for us? Why?

3. Which sports do you enjoy and why?

4. What do you prefer doing: watching sport or playing sports? Why?

5. Should professional sport be prohibited? Why?

6. What attracts people to extreme sports?

8. Is sport important to you? Why?

9. Do you go in for non-competitive kind of sport like fishing? Why?

10. Which do you prefer: team sports or individual sports?Why?

 

 

 

5. Прокомментируйте следующие утверждения. (Doyouagreeornot? Comment on the following statements )

1. A human body is a perfectly organized creation.

2. Nowadays unfortunately we are offered nothing to achieve general fitness.

3. A professional sportsman presents a dull picture.

4. Absolute beginners should start with risky sports.

5. Yoga is a dangerous sport.

6. Swimming is undoubtedly an excellent exercise.

7. You should walk every day to keep fit.

 

6. Работа в парах.  Представьте, что вы решили заняться спортом, но ваш друг против этого. Попытайтесьегоубедить. (Try to persuade your partner that sport is necessary for his/her health ).

 

7. Подведение итогов занятия.  Домашнее задание.

Thus, sport is very important in our life. It helps us to stay in good shape, to keep fit and to be healthy. It makes people strong , fast and agile. Sport builds our character, it teaches us to overcome difficulties.

You needn't be a professional sportsman to be healthy. Some people jog every morning, some follow fitness classes shown on TV. Young people usually put on their roller-blades and skate in the streets and parks. Such sports are really good for our health.

Your home task will be:

To  find information about famous sportsmen and say why you admire them.

 

                                        Приложение

                                      Текст для аудирования

Speaker1

What reason can I give for sport? I play in our school football team. It is a good to meet people and to make new friends.

Speaker 2

In my opinion sport takes a lot of energy. It causes a lot of injures. Sport makes you unhappy when you lose. And after all, it turns you off studying.

Speaker 3

Sport helps me to relax and to keep fit after a hard working day. It helps to work off my extra energy. To have a healthy mind you must have a healthy  body.

Speaker 4

Sport builds character. It teaches you to be disciplined and organized in our daily activities. It teaches you to lose and to win. Sport makes men out of boys

Speaker 5

I prefer to watch sports competitions rather than take part in sports. To be healthy it is not necessary to become a professional sportsman. I go in for sports just for pleasure, when I have free time.

 

  


Смотреть видео онлайн


Смотреть русское с разговорами видео

Online video HD

Видео скачать на телефон

Русские фильмы бесплатно

Full HD video online

Смотреть видео онлайн

Смотреть HD видео бесплатно

School смотреть онлайн