Официальный сайт radikalno 24/7/365

Вы не зарегистрированы

Авторизация

X Всероссийский @вгустовский интернет-педсовет

"Животные"

Размещено: Елена Николаевна Кожевникова - чт, 26/03/2009 - 10:01
Данные об авторе
Автор(ы): 
Кожевникова Елена Николаевна
Место работы, должность: 
МОУ СОШ №289
Регион: 
Мурманская область
Характеристики урока (занятия)
Целевая аудитория: 
Учитель (преподаватель)
Класс(ы): 
5 класс
Предмет(ы): 
Английский язык
Цель урока: 
• обобщить и систематизировать изученный материал по теме «Животные». • тренировать в употреблении ЛЕ; • практиковать в употреблении 1) глагол «can» и «can't»;  2) структуры have/has got; • 3) фразы согласия /несогласия;  4) притяжательный падеж; • практиковать в чтении, учить работать c текстом; • развитие навыка аудирования; • развитие творческих способностей учащихся, общего кругозора; • поддержание интереса к изучению английского языка; воспитание бережного отношения к «братьям нашим меньшим».
Тип урока: 
Урок обобщения и систематизации знаний
Учащихся в классе (аудитории): 
12
Используемые учебники и учебные пособия: 

       картинки c изображением животных;

        магнитофон, пленка c текстом для аудирования;

        опорные карточки;

        рифмовки;

        тексты для чтения;

        стихотворение « I like mу..».

 

Используемая методическая литература: 
  1. Английский язык нового тысячелетия. (New Millenium English. Деревянко Н. Н., Жаворонкова С. В. и др. - Обнинск: Титул, 2004.
  1. Клементьева Т. Б. Happy English. Reader. - М: «Дрофа», 1997. - 50 с.
  2. Маркелова О. ABC. М: Тропа, 1993. - 20 с.
Используемое оборудование: 

        картинки c изображением животных;

        магнитофон, пленка c текстом для аудирования;

        опорные карточки;

        рифмовки;

        тексты для чтения;

        стихотворение « I like mу..».

 

Используемые ЦОР: 

не используются

Краткое описание: 
I) Приветствие. II) Речевая разминка. III)Игра "директор зоопарка". VI) Повторение частей тела и притяжательного падежа. V) Игра "Чепуха". VI) Работа с грамматикой "Настоящее простое время". VII) Физкультминутка. VIII)Аудирование. IX) Чтение. Х) Проверка домашнего задания. X) Домашнее задание на следующий урок. Результат урока.

ПЛАН-КОНСПЕКТ

ОТКРЫТОГО УРОКА В 5 КЛАССЕ ПО ТЕМЕ «Животные»

УМК  Английский язык нового тысячелетия. (New Millenium English).

Деревянко Н. Н., Жаворонкова С. В. и др. - Обнинск: Титул, 2004.

 

Цель урока:

  • обобщить и систематизировать изученный материал по теме «Животные».
  • тренировать в употреблении ЛЕ;
  • практиковать в употреблении 1) глагол «can» и «can't»;
    • 2) структуры have/has got;
    • 3) фразы согласия /несогласия;
    • 4) притяжательный падеж;
  • практиковать в чтении, учить работать c текстом;
  • развитие навыка аудирования;
  • развитие творческих способностей учащихся, общего кругозора;
  • поддержание интереса к изучению английского языка; воспитание бережного отношения к «братьям нашим меньшим».

Материал:

        картинки c изображением животных;

        магнитофон, пленка c текстом для аудирования;

        опорные карточки;

        рифмовки;

        тексты для чтения;

        стихотворение « I like mу..».

 

ХОД УРОКА

I) Greeting:

Today we have the last lesson on the topic "Animal world". We've learnt so much about animals and let's show our guests what we already know. Please, be attentive, we start.

II) Warm-up:

а) I show you а picture and you tell mе the name of this animal.

 

  This is а…..

         

b) Answer mу questions:

What animals live in water?

What animals live in forest?

What animals live in Murmansk region?

What animals live in jungle? 

 

с) And have you got а pet?

 

 

d) I also have а pet. This is а photo of him. Would you like to know more about him?         Ask mе questions:    name

                                         аgе

                                         соlour

                                        what it can

 

е) Now I would like to know about your pets. Please, make а dialogue, speaking about your pet.(2 students)   Give time to prepare.

 

III) (while 2 students are preparing for the dialogue) Open your exercise books, put down the date .Would you like to play? Imagine that you are а director of а zoo. Write in your exercise books and then say what animals have you got and how many.

               f.e.: I have got 10 hears, 5 f'oxes, 13 monkeys, ... in ту zoo.

 

VI) Revising "parts of body" and posessive case:

а) Guess whose nose  is this / are these?

This is........

                        stripes

                        neck                                       

                        ears

These are .....

                        eyes

                        legs

                        spots

 

V) Let's play "Nonsense". а) repeat after mе, please:

 

Yes, you are right.

Sorry, but you are mistaken.

 

b) One student is invited to the blackboard. Не/she reads sentences, the others agree or  disagree.

 

VI) Grammar:

а) read  the poem and make а conclusion:

               I like this cat.                           I like this dog,

               Nina likes that.                        Mike likes that.

               I like Pussy                              I like Spot

               And she likes Bat.                    He likes Fat.

 

b) One student is invited to the blackboard and fills in -(е)s.

Не (like) to read books about bears.

Му friends (go) to the zoo every week.

Tigers (can) run very fast.

Му pet cat (eat) milk.

Hippos (live) in water.

 

с) (while working at the blackboard) Do you remember "Саn you..?" ( one student reads by heart,)

Can you hop like а rabbit?

Саn you jump like а frog?

Can you walk like а duck?

Can you run like а dog?

Can you fly like а bird?

Can you swim like а fish?

And be still like а good child,

As still as you wish?

 

с) Can you write poems? Let's see who the best poet in your class is. Fill in the nessesary word:3

А... has stripes on its back.

They are white and they are black.( zebra)

Once I saw an .....                        “M” is the ......’s favourite sound.

He looked so elegant. (elephant)   “MOO-MOO-MOO” says the .....                                                                                               (cow)

The tortoise with a long ......

Told her children a nice tale. (tail)

The fox from the forest had a wish

It wanted to catch a golden ..... (fish)

VII) And now it’s time to rest. Stand up, prepare your hands:

Three little monkeys jumping on the bed.

One fell over and bumped its head.

Mama called the doctor and doctor said:

“No more monkeys jumping on the bed”

 

 

VIII) Listening: Open your exersise books, ex. 1, р. 761. Open your books. Write

1 (D)           2  (B)       3 (A)      4  (C)      5  (E)

We are going to listen to the tape and you will match the description with the animal.

 

Tapescript

А. Hello. I'm big and strong. I live in water. I can swim well but I can't fly and run. I've got sharp teeth and I'm dangerous.

В. Hello. I'm not very big. I'm black and white. I live at home. I'm kind and beau­tiful. I can run, jump and climb.

С. Hello. I'm funny and clever. I'm fast. I can't fly but I can climb very well. I live in Africa.

D. Hello. I'm clever. I can run, jump and swim. I don't like cats.

Е. Hello. I'm clever. I've got two wings and I can fly. I'm blue. I'm not dangerous. I live at home.

 

IX) Reading: Read the text about "The three cats"2 aloud and complete the table (by yourselves).

                                      KEY: Sooty - black

                                              Smoky - black and white

                                             Tiger - white

 

Х) Your hometask was to write down stories about your monsters. Let's listen to some of them.

 

X) Round off:

а) Open your record books and put down the hometask: ex. 1, р. 48.

b) you have worked very well today. Your marks:        

 

 

ЛИТЕРАТУРА:

  1. Английский язык нового тысячелетия. (New Millenium English)

Деревянко Н. Н., Жаворонкова С. В. и др. - Обнинск: Титул, 2004.

  1. Клементьева Т. Б. Happy English. Reader. - М: «Дрофа», 1997. - 50 с.
  2. Маркелова О. ABC. М: Тропа, 1993. - 20 с.

»  Тэги к этому документу:
»  Размещено в сообществах:   

Смотреть видео hd онлайн


Смотреть русское с разговорами видео

Online video HD

Видео скачать на телефон

Русские фильмы бесплатно

Full HD video online

Смотреть видео онлайн

Смотреть HD видео бесплатно

School смотреть онлайн