Официальный сайт jetune 24/7/365

НФПК
Проект реализуется
Национальным фондом подготовки кадров
Вы не зарегистрированы

Авторизация



Haloween Spirit

Размещено: Вера Александровна Гайдукова - пн, 26/03/2012 - 16:30
Данные об авторе
Автор(ы): 
Гайдукова Вера Александровна
Место работы, должность: 
АННОО УВК Лучик, учитель английского языка
Регион: 
Город Москва
Характеристики урока (занятия)
Уровень образования: 
все уровни образования
Уровень образования: 
основное общее образование
Целевая аудитория: 
Все целевые аудитории
Целевая аудитория: 
Методист
Целевая аудитория: 
Тьютор
Целевая аудитория: 
Учитель (преподаватель)
Класс(ы): 
5 класс
Предмет(ы): 
Английский язык
Цель урока: 
  • обучающие :

- освоить в разных контекстах  во всех  видах речевой деятельности новые лексические единицы по теме "Прошлое и настоящее", в том числе прилагательные, обозначающие эмоциональное состояние

  • -освоить образование и использование во всех видах речевой деятельности форм прошедшего времени( Past Simple)
  • развивающие:

- развивать умения во всех видах речевой деятельности

- развивать воображение при моделировании ситуаций общения

  • воспитательные:

- воспитывать интерес  к культуре страны , изучаемого языка, а также импатию учащихся.

 

Тип урока: 
Комбинированный урок
Учащихся в классе (аудитории): 
6
Используемые учебники и учебные пособия: 

УМК "Spotlight 6",

Используемая методическая литература: 

"Spotlight 6" Teacher's book

Используемое оборудование: 

УМК "Spotlight 6" , интерактивная доска , компьютер,доска школьная меловая , мел, магниты, CD-ROM  к УМК "Spotlight 6 ", наглядность с речевыми образцами , картинки с изображением людей, обозначающие различные эмоции.

Используемые ЦОР: 

CD-ROM  к УМК " Spotlight 6" c аудиозаписями.

Краткое описание: 
На данном уроке учащимся предстоит узнать и говорить о эмоциях, которые испытывают люди в разных ситуациях, а также проведут опрос своих одноклассниках , используя вопросительную форму Present Simple.Составлять забавные , "scary" предложения, слушать и читать текст о Хэллоуине.

Тема : Halloween Spirit

Тип урока : комбинированный

Цель:

- образовательная: ввести и активизировать лексику по теме прилагательные, выражающие эмоциональное состояние, освоить образование и использование  во всех  видах речевой детельности форм прошедшего времени.

 

- развивающая : развивать навыки  поискового чтения, умений прогнозирования содержания текста.

- воспитательная: воспитывать культуру общения, чувство импатия и коллективизма.

 

Задачи:

- активизировать изученную ранее тематическую лексику по теме " Праздники".

- закрепление прилагательных , обозначающих эмоциональное состояние , и развитие умений поискового чтения

- освоение  ситуаций использования и способа образования  форм грамматического времени Past Simple ( правильные и непарвильные глаголы)

 

Оснащение:УМК "Spotlight 6", интерактивная доска, доска школьная меловая, мел , магниты, CD-ROM   к УМК "Spotlight 6" , картинки с изображением эмоций ю

 

Ход урока:

Warm -up:

I.T: Hello dear friends.Glad to see you.Are you ready to start? Well-done!Ready, steady, go!

Look at the board.The title of a lesson is "Halloween Spirit".

But what is Halowwen?

St.1 : It's an English holiday/

T: When do people celebrate it?

St.2 : on the 31st of October

T: What is spirit?

St.3 : - emotions, feelings

T: How are the pictures related to the topic of a lesson ?

St.4 : I think we'll talk about emotions , feelings.

T: Right.Today we revise holidays, learn  new words describing emotions, feelings, do the puzzle, listen to the exciting story  about Halloween, make up funny but scary sentences and study  regular and irregular verbs .

Practice 1:

Presentation ( What holiday it is)

T:Now  you have to match the holidays with their dates

Students' answers : St. Patrick's Day is celebrated on the 17th of March

 

T:In pairs tell your partner about one of the holidays.First listen to my example.St. Patrick's Day is celebrated on the 17th of March.It is a traditional  Irish holiday.It is devoted to the saint of Ireland.....

Pair work

Feedback( one of the student in a pair tell about the holiday).

Presentation:

Vocabulary:

T: How do you fell today?

As for me I feel happy

Students' answers

T: Look at the board .There are pictures of children' faces describing different emotions and words denoting them.Match the pictures with the words( the students can stand up , come to the board and pin the words to the pictures.The teacher doesn't translate any unknown words.The students should guess or listen to the teacher's explanation through miming or contextualisation)

( words to match : in a good mood/ angry/ scared/ miserable/ puzzled/ stressed/ surprised/ relaxed)

Choral repetion of new vocabulary ( together  and individually)

Practice 2 :

Now imagine you are a  scientist  and a scientific research on the topic "How do people feel when......?"

After that you'll tell us what you have in common and different

Pair work

E.g. :I talked to Ann , we both  feel excited when we have......

Reading

Pre-reading task:

T; we're going to read the story "Haloween Spirit" but  first listen to the sound and think what the story is about?

Ss' answers : the story is about an adventure of a group of kids at Halloween.

T;open your books at p.68 , look at the pictures and tell how the people feel in each picture.

Ss' answers: in the first picture , the children look tired and puzzled.

T: Read the text again and mark the sentences T( true), F( False), DS( doesnt say)

students check each other pieces of paper.

T;Let's check together.

Grammar:

I had a great time /    We played a lot yesterday( a sentence is written on the board) .

Elicit  the difference between two forms of verbs.

T; Look in the  text and fill in the past tense form  of the verbs below .Which are regular and irregular ?

Ss' answers: ...

T: Use the verbs above to complete the sentences  below.

Ss' answers:....

T: Work in pairs .Ask and answewr  questions

last Saturday, a month ago, last year, last week, a fortnight ago

A: Did you meet your friend last week?

B: No, I didn't .I met him two weeks ago.

Ss' answers:....

T: In teams  use the verbs in Ex.5 to make up a story.

E.g.: S1 : Yesterday i met my cousin, Peter......

Ss' answers:...

End of the lesson:

1.So , students , you can speak about feelings and emotions, you can tell a story about the evnts that happened sometime ago.

2.Now open your record books  and write down your homework :SB , ex.8p. 69

3.Our lesson is over.Your marks are..... . Thanks you and goodbye.

 

 

 

 

 

 

Прикрепленный файл Размер
7b2f4087e2100d70ec6c41e3535abcf2.jpg 0 bytes
Do you know what holiday it is.pptx 960.96 Кбайт
Language puzzle.docx 12.1 Кбайт
Match the holidays with their dates.docx 10.5 Кбайт
Complete the sentences with the positive form of the verb.docx 12.08 Кбайт
Fill in the empty squares with the missing verb forms and translation.docx 11.15 Кбайт
241767_238787.jpg 31.77 Кбайт
1287549062_doseng.org_hilarious_and_cute_640_01.jpg 28.96 Кбайт
1287549084_doseng.org_hilarious_and_cute_640_27.jpg 40.05 Кбайт
1287549086_doseng.org_hilarious_and_cute_640_18.jpg 27.12 Кбайт
1287549090_doseng.org_hilarious_and_cute_640_30.jpg 74.05 Кбайт

»  Тэги к этому документу:

Поиск

Loading

Оценка материала

...

Смотреть видео hd онлайн


Смотреть русское с разговорами видео

Online video HD

Видео скачать на телефон

Русские фильмы бесплатно

Full HD video online

Смотреть видео онлайн

Смотреть HD видео бесплатно

School смотреть онлайн