Вы не зарегистрированы

Авторизация



" Необитаемый остров "

Фото пользователя Надежда Юрьевна Иванова
Submitted by Надежда Юрьевна Иванова on чт, 28/02/2013 - 15:08
Данные об авторе
Автор(ы): 
Иванова Надежда Юрьевна
Место работы, должность: 
МБОУ "Дивенская основная общеобразовательная школа" Гатчинского района, учитель английского языка
Регион: 
Ленинградская область
Характеристики урока (занятия)
Уровень образования: 
основное общее образование
Целевая аудитория: 
Административный работник
Целевая аудитория: 
Методист
Целевая аудитория: 
Родитель
Целевая аудитория: 
Учащийся (студент)
Целевая аудитория: 
Учитель (преподаватель)
Класс(ы): 
8 класс
Предмет(ы): 
Английский язык
Цель урока: 

контроль грамматических навыков (PastPerfect); подготовка монологического высказывания на основе текста.

Тип урока: 
Комбинированный урок
Учащихся в классе (аудитории): 
9
Используемые учебники и учебные пособия: 

Enjoy English-8

Краткое описание: 
Урок разработан для обобщения и закрепления знаний учащихся на употребление Present Perfect tense.Учитель подталкивает детей на монологическую речь, задавая вопросы по прочитанному тексту. Учащиеся вспоминают транскрипции, изученные ранее. Пытаются обобщить полученный материал, создавая таблицу употребления изучаемого времени.

                                                  Ход урока.

I Организационный момент

-We will start lesson with a test on the Past Perfect tense. Then you will read and discuss the text Six Robinsons and Their Guitar.

II     1) Complete the sentence

When we are talking about something that happened …… another thing, we use the …..  tense.

         2)Use the verbs in brackets in the Past Simple or Past Perfect.

1.      The flat was empty when he arrived. Everybody (go) to the party.

2.      There were voices heard from the kitchen, so I (go) straight there.

3.      Неcannot take раrt in the   competition. He (break) his leg yesterday/

4.      There was an accident at the mountain top. Some skier (break) his leg and the ambulance men were carrying him to the road. So we (stop) to let them pass.

 

III Составление таблицы на  PastPerfect.

-        Let’s try to create the scale of  using the Past Perfect Tense.

             Affirmative

      Negative

     Interrogative

I had worked.

 I had not worked.

                Had I worked?

I'd worked.

I hadn't worked.

 

The Past Perfect Tense denotes an action completed before a certain moment in the past.

 

1 action                                              +

2 action

Past Perfect

Past Indefinite

                                                                 When I called him.

He had finished his work                   By 5 o'clock yesterday.

 

When we came to the station the train had already gone.

 

IV  Отработка грамматики (по 1 предложению каждому ученику на карточке индивидуально- проверка усвоения правила употребления времени)

-Translate sentences using PAST Perfect and Past Simple tenses.

1. Я был в предвкушении своей поездки в Лондон, т.к. никогда там раньше не был.

2. Когда мы с Джоном приехали на озеро, водные гонки на лодках уже начались.

3. Они поехали в Англию после окончания школы.

4.Солнце село до того, как они закончили свою работу.

5. Он только что принял душ.

6.Все уже ушли, когда родители вернулись.

7. Я уже уходил с работы, когда раздался звонок.

8. Я уже погуляла с собакой и сделала домашнюю работу.

9.Я покупала  такую газету.

10.Когда я пришел в магазин, все уже раскупили.

 

          V Фонетическая разминка.

-Start with the tongue twister. Look at the blackboard. 

Запись на доске:

A big black bug bit a big black bear

A big black bear bit a big black bug.

Listen to my reading. Try    to translate it. Read after me slowly. Do it in pairs. Now read the tongue twister as quickly as you can. WHAT SOUNDS DO you hear more often? ([ b],[i],[˄],[Әа],[еӘ] )

Name other worlds with these sounds.      

Примерный ответ: 

[ b]-  break, borrow, brother

[i]-little, hurricane, disaster, think , spaceship

[˄]-run, flood, fun

[Әа]-man, cat, damage, hat, that

[еӘ]- hare, there, hair, rare, share

          VI Речевая разминка

- Open your books at p.29. Look at the picture and say what you see.

What do you think about the group of men? What are they doing? How would you call them? (I see a captain on the boat. He is sailing in the ocean and looking at the group of people through the tube. Those men are on the Islands. I think they see the boat and they are happy. In my opinion they are Robinsons.)

-That's right. The story we are going to read and discuss is called "Six Robinsons and Their Guitar". But before you read it have a rest.

     VII  Физкультминутка

     VIII Обучение чтению и работа с текстом.

So, read the text in ex.105,p.29 and find out if you were right about it. Work in pairs and answer the question from ex.106,p.29. Then report to the class what you have found out.( Pupil's answers)

Continue work in pairs. Decide what proverb you would choose to finish the story. Why do you think so?

What do you think about the story? Is it humorous? Is it easy to read?  Are there any expressions difficult to understand? Are you glad for the Robinsons?

What would you do if were on the island like the boys? Do you think it is easy to arrange eour life on the island?

Примерный ответ (используйте выражения)

I think that the story is……..

In my opinion it is……

I don't think….

Isuggest……

IX Подведение итогов урока

Is the text interesting for you? Do you think it is a real story? That is all for today. The lesson is over. Good-bye.

Домашнее задание:  РТ упр.1,2 стр.9

                                         Учебник: упр.109, стр.29


»  Tags for document:
»  Размещено в сообществах:   
Сообщество учителей Гатчинского муниципального района