Официальный сайт all-remont 24/7/365

Вы не зарегистрированы

Авторизация



Edinburgh

Submitted by Вера Николаевна Кручинина on чт, 04/04/2013 - 22:44
Данные об авторе
Автор(ы): 
Кручинина Вера Николаевна
Место работы, должность: 
МАОУ лицей№29, г. Тамбов, учитель английского языка
Регион: 
Тамбовская область
Характеристики урока (занятия)
Уровень образования: 
основное общее образование
Целевая аудитория: 
Учащийся (студент)
Класс(ы): 
5 класс
Класс(ы): 
6 класс
Предмет(ы): 
Английский язык
Цель урока: 

Совершенствовать умения и навыки устной речи, работу с лексикой по теме "Места", отработка грамматического оборота "There is\there are"

Тип урока: 
Урок закрепления знаний
Учащихся в классе (аудитории): 
14
Используемые учебники и учебные пособия: 

New Opportunities  Russian edition elementary  -  Michael Harris 

Используемая методическая литература: 

образовательные ресурсы Интернета

Используемое оборудование: 

Интерактивная доска

Используемые ЦОР: 

источники в Интернете,

видеофрагмент: http://www.youtube.com/watch?v=iNrntLRdhOE

тематический кроссворд: http://www.proprofs.com/games/crossword/places-in-town/

карта Эдинбурга: http://www.saletur.ru/galery/tfoto_map/big/450.jpg

            http://www.clairemurray.co.uk/wordpress/wp-content/uploads/2009/02/map.jpg

 

Краткое описание: 
интерактивный урок Цели: Совершенствование эффективности урока, путём введения передовых педагогических технологий Совершенствование компетенции учащихся, при работе над практической направленностью обучения иностранным языкам Формирование творчески развитой личности. Задачи: Формирование языковой, речевой и социокультурной компетенции учащихся а уроках иностранного языка Совершенствование урока через внедрение информационно – коммуникационных технологий Сохранение высокого качества обучения иностранным языкам и организация индивидуального и дифференцированного обучения и воспитания учащихся Использование УМК «Opportunities» на уроках английского языка Внедрение новых форм контроля новых знаний учащихся
Ресурс для профильной школы: 
Ресурс для профильной школы

 

Интерактивный урок по теме "Эдинбург" в 5 классе с использованием игр, работы в парах, микро группах и других методик, а также мультимедиа технологий. 

Ход урока:

 

I. Good morning!

 

 

I'm glad to see you.

 

Today we'll practise using vocabulary of places, discuss a web - page and practise using "there is\there are".

 

 

II. Let's start!

 

 

Where do you live?

 

Is Tambow a town or a city?

 

What is a town?

 

Are there different places in the town?

 

Look at the picture of a town.

 

There are different places there. What do people do in the cafe (bank, post office, railway station, school, cinema, theatre, restaurant, sports centre...)?

 

Now match the places with the sentences or questions:

 

 

1. Post office A cup of tea, please.
2. Railway station How much is this skirt?
3. Newsagent's Morning. How much is it to send this letter to Hungary?
4. Cafe Open your books on page twenty - four.
5. Shopping centre Ar, this magazine and a newspaper, please.
6. school A ticket to London, please.

 

 

III. Let's review spelling. Write the letters in the correct order to make twelve words. Then find them in the word search. 

 

 

 locosh            arteusntra           spot fefoic

chulbting          artthee      usemum

  ehcab      enamic      lacape

natitos   bpu    lyglera

 

 

l y o b r s c h o o l
g a l l e r y u z l t
a r s o s h o r v u h
s p o s t o f f i c e
t a a c a f f o x i a
a l n m u s e u m n t
t a a a r c t n a e r
i c b e a c h y p m e
o e i l n y e o u a k
n i g h t c l u b o r

 

 

IV. Is Edinburgh a town or a city? What is a city? What places are there in Edinburgh?

 

 

 

 

 

Complete the sentences and then look at the right variant.

 

1. The National Gallery of Scotland has got ... (paintings by El Greco, Titian, Botticelli, Van Dyck, Monet and Cezanne).

 

 

2. There isn't science museum in Edinburgh, but ... (there is an interesting Science Zone in the Royal Museum).

 

 

3. There are excellent clothes shops in ... (Princess Street and George Street).

 

 

4. There are two footbal teams Hearts and Hibs, but ... (there aren't any world famous).

 

 

5. There are sports centres with good ... (swimming pools).

 

 

 

V. Now look at the map of Edinburgh.

 

 

Work in pairs.

 

Ask questions, using the cues. One student asks questions with the places in singular and the other with the places in the plural. Then take turns to

 

find out about your partner's area. Answer in short sentences.

 

 

For example: - Is there a school?

                         - Yes, there is.

                                  - Are there museums?

                         - Yes, there are

 

 

VI. Let's listen to the students' dialogues about the places in Edinburgh. Use "there is\there are".

 

 

 

 

VII. We' re going to have a competition. I'll divide you into two groups - boys versus girls. 

 

 

Watch a video about Edinburgh and answer the questions:

 

1. What sort of city is Edinburgh?

 

2. What is the name of the sport and cultural event in Scotland? 

 

3. How long does Edinburgh Festival last?

 

4. What is the name of the military display near Edinburgh Castle at the Edinburgh Festival?

 

5. How much time does it take to paint the Forth Bridge next to Edinburgh?

 

 

VIII. Today we've talked and watched a lot about Edinburgh. We've discussed important places in the capital of Scotland. I hope it won't be

 

difficult for you to make dialogues about the places in Tambov. It will be your homework.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


»  Размещено в сообществах:   

Смотреть видео онлайн


Смотреть русское с разговорами видео

Online video HD

Видео скачать на телефон

Русские фильмы бесплатно

Full HD video online

Смотреть видео онлайн

Смотреть HD видео бесплатно

School смотреть онлайн